• Warszawa 18-19.12.2023r.

• 18.12.2023r. – pierwszy dzień wycieczki do Warszawy

Giełda Papierów Wartościowych – wizyta edukacyjna

W ramach wizyty edukacyjnej uczniowie poznali fakty i zdarzenia z historii i życia giełdy, a także obejrzeli figurę byka i Salę Notowań, gdzie znajduje się charakterystyczny dzwon. Obejrzeli  materiał filmowy nt. funkcjonowania giełdy i inwestowania na rynku kapitałowym, połączony z prezentacją multimedialną i pogadanką animatora z Fundacji GPW. Zdobytą wiedzę uczniowie utrwalili dzięki wypełnianiu kart pracy.

Lekcja: „Dochody i wydatki publiczne czyli budżet państwa”

Treści lekcji: uczniowie na lekcji poznali najważniejsze pojęcia związane z finansami publicznymi; dowiedzieli się, skąd państwo bierze fundusze na swoją działalność oraz poddali refleksji niektóre kwestie związane z wydatkami publicznymi. W trakcie gry dydaktycznej uczniowie dokonali oceny zdobytej wiedzy na temat finasowania działalności państwa, szczególnie w części im najbliższej czyli budżecie własnej gminy.

19.12.2023r. – drugi dzień wycieczki do Warszawy

Wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej

Uczniowie w trakcie wizyty dowiedzieli się jak pracuje i funkcjonuje izba niższa Parlamentu. Przede wszystkim skupili się na funkcji ustawodawczej Sejmu oraz na decydowaniu o finansach publicznych. Zwiedzili budynek obrad oraz poszczególne charakterystyczne elementy jego wystroju.

Gra miejska: „Ekonomia – nasza codzienność”

Uczniowie rozwiązywali zadania związane z ekonomią np. dokonywali wirtualnych zakupów w kantorze używająć aktualnych przeliczników, z budżetu domowego robili zakupy na śniadanie z 10% zniżką, wyszukiwali w sklepach obniżek cen towarów i podawali kwoty obniżki. Jedno z zdań dotyczyło kupna mieszkania w centrum Warszawy. Mieli zaplanować budżet.