• Program "Lekcje o finansach"

• 1.12.2023r. Oszustwa i wyłudzenia

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z bankowością internetową. Poznali metody i sposoby płatności przez Internet. Omawiali sposoby ochrony haseł internetowych nie tylko do bankowości elektronicznej ale również do swoich kont, które posiadają w Internecie. Opracowali kodeks „Bezpiecznego inwestora”. Za pomocą burzy mózgów  zdefiniowali na czym polega oszustwo bankowe i czy mogą paść ofiarą takiego oszustwa. Na lekcji uczniowie poznali typowe oszustwa finansowe takie jak:

a)shoulder surfing

b) spyware

c) phishing

d) pharming

Na zajęciach wykorzystane zostały materiały edukacyjne ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej    J@_ONLINE: Bankowość online, Zakupy w Internecie, Profil zaufany, Phishing - nie daj się złowić!

6.12.2023r. Pieniądze i waluty

Na lekcji dotyczącej pieniędzy i walut uczniowie:

1) dowiedzieli się, jakie w historii występowały formy pieniądza,

2) poznali funkcje pieniądza,

3) dowiedzieli się, jakie są współcześnie rodzaje pieniądza oraz co z tego może wynikać np. dla konsumenta,

4) dowiedzieli się, jak można przechowywać pieniądze,

5) poznali sposoby utylizacji zużytych pieniędzy,

6) nauczyli się analizować i interpretować różnego rodzaju źródła  pod kątem wyszukiwania informacji nt np. kursu walut.

Uczniowie na zajęciach  zakładali własny kantor. Wymyślali swoją własną walutę oraz ustalą przeliczniki do znanych walut np. euro, dolara, franka. Poznali różnicę między sprzedażą a kupnem jakie oferuje kantor.

13.12.2023r. Planowanie budżetu osobistego

Na lekcji dotyczącej budżetu osobistego uczniowie:

poznali co to jest budżet gospodarstwa domowego oraz pojęcia takie jak nadwyżka i deficyt w budżecie; opracowali przykładowy budżet „rodziny serialowej” określając ich źródła dochodów i miesięczne wydatki; dokonywali modyfikacji w związku z niespodziewanymi okolicznościami – niespodziewanym dochodem lub wydatkiem; rozpisali i zarządzali własnym budżetem kieszonkowym.